Po tak wielu latach pracy przy budowie domków całorocznych zdążyliśmy zauważyć, że często stajemy przed pytaniem – czy warto zainwestować w drewniany domek? Z tego powodu, w tym artykule, podkreślamy (po raz kolejny), że ciężko jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Ale jedno jest pewne: stopień, w jakim dom potrzebuje izolacji zależy bezpośrednio od jego użytkowania. Dlatego przed podjęciem decyzji, warto jest dokonać oceny swoich osobistych potrzeb oraz dodatkowych czynników, dla których izolacja domu jest ważna.
Aby ułatwić podjęcie decyzji dotyczącej izolacji konstrukcji jakimi są domki całoroczne, wyróżniamy 5 najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.
-
Przeznaczenie domków całorocznych
Prawdopodobnie głównym pytaniem, na które trzeba znać odpowiedź podczas podejmowania decyzji dotyczącej izolacji drewnianego domu jest: „Jak często dom będzie używany w sezonie zimowym?”. Chociaż na pierwszy rzut oka, drewniane domy przez długi czas kojarzyły się z wypoczynkiem podczas wakacji, to zgodnie z opinią zespołu dommistrza.pl takie podejście jest bardzo przedawnione. W dzisiejszych czasach, ocieplone domki całoroczne są używane zarówno jako domki wakacyjne, jaki i domy stałe.
Dlatego, jeśli cenisz sobie relaks na łonie natury, a temperatura na zewnątrz jest jedynym powodem, dla którego nie spędzasz czasu w drewnianym domku zimą – izolacja jest niezwykle opłacalną inwestycją. Jeśli jednak, korzystasz ze swojego domku wakacyjnego tylko podczas lata, tymczasowe rozwiązanie ociepleniowe również może być doskonałym wyborem. W tym przypadku, zazwyczaj używany jest kominek lub grzejnik elektryczny. Mimo, że ciepło w nieizolowanym domku ogrodowym będzie utrzymane przez znacznie krótszy czas, a grzejnik lub kominek będzie musiał być dużo częściej używany, to temperatura z pewnością będzie wystarczająco przyjemna, aby przyjechać na przelotną wizytę lub krótki pobyt.
-
Drewno użyte do budowy
Nie jest tajemnicą, że drewno jako materiał posiada niezwykle dobre właściwości izolacyjne – ze względu na niską przewodność właściwą drewna, może zatrzymać ciepło w domkach całorocznych nie w gorszym stopniu niż cegła lub beton. Z tego powodu, w nieizolowanym domku drewnianym, ciepło wewnątrz budynku jest zazwyczaj wystarczające nawet w chłodne wakacyjne dni.
Ważne jest również, aby wspomnieć, że wysoka jakość drewna jest niezwykle istotnym czynnikiem, jeśli chodzi o właściwości izolacyjne drewna. Dlatego, nawet, gdy zdecydowałeś się zaoszczędzić pieniądze wybierając nieocieplony domek letniskowy, zespół dommistrza.pl nie zaleca oszczędzania już w żaden inny sposób. Tylko wybierając wysokiej jakości drewno do budowy Twojego domku całorocznego, będziesz w stanie zapewnić sobie znakomity mikroklimat wewnątrz budynku – latem w pomieszczeniach będzie przyjemnie chłodno, a zimą ciepło.
Obserwując klimat na Litwie, drewno iglaste jest chyba najczęściej używanym materiałem do budowy domków całorocznych w tym regionie. Najpopularniejszym wyborem są takie drzewa jak: sosna, świerk, cedr, połączenie sosny i cedru lub modrzew. Oczywiście, przede wszystkim wybór jednego z wymienionych rodzajów drewna jest bezpośrednio związany z populacją drzew w Twoim kraju, ale niemniej ważne są specyficzne cechy charakterystyczne każdego drewna. Na przykład, świerk ma znacznie wyższą odporność na różnice temperatur, dlatego ten rodzaj drewna jest najczęściej wybierany do produkcji konstrukcji budowlanych. Natomiast, gęstość drzewa sosnowego może zapewnić lepsze właściwości mechaniczne budynku, a drewno zrobione z tego gatunku drzewa ma również lepszą cyrkulację powietrza –to znaczy, że lepiej „oddycha”. Biorąc pod uwagę istotne aspekty – izolację termiczną – właściwości izolacyjne domku całorocznego wykonanego ze świerku, będą o 10% lepsze niż w przypadku domu zbudowanego z modrzewia, tak naprawdę temperatura w tym samym domu zbudowanego z modrzewia będzie o 25-30% zimniejsza.
Interesującym faktem jest to, że zarówno drewno sosnowe, jak i świerkowe pozostają w tyle za właściwościami cedru czerwonego kanadyjskiego i syberyjskiego, który dzięki swojej unikalnej strukturze bardzo dobrze zatrzymuje ciepło. Ten gatunek drzewa jest również znany jako materiał, który znakomicie oczyszcza powietrze i zawarte w nim drobnoustroje. Ponadto, cedr posiada również bardzo niski współczynnik kompresji, dzięki czemu praktycznie nie jest podatny na rotację wzdłużną i poprzeczną czy kurczenie się. Ze względu na niewielką gęstość i dużą zawartość powietrza w swojej strukturze, cedr odznacza się najmniejszymi stratami ciepła w porównaniu z innymi rodzajami drewna.
Każdy specjalista zajmujący się budową domków całorocznych zgodzi się, że dużą zaletą jest możliwość brania pod uwagę nie tylko rodzaju drewna, ale również tego, gdzie rosły drzewa, o jakiej porze roku zostały wycięte (podczas wyboru drewna na dom). Na przykład, w przypadku wzrostu drzew iglastych ma znaczenie, czy las jest mieszany, bardzo zadrzewiony, lub znajduje się na wzgórzu, na bagnach lub na nizinach – ponieważ jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o wytrzymałość i trwałość budynku. Często zdarza się tak, że osoby, które planują budowę domu całorocznego z drewna stają przed pytaniem: „O której porze roku drewno najbardziej nadaje się na budowę domu?”. Nie od dziś wiadomo, że drzewa wycinane zimą będą znacznie bardziej suche, dlatego dodatkowe wysuszenie już zamontowanej struktury zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia większych deformacji i dużych pęknięć.
-
Ogólna izolacja drewnianego domu
Nawet, jeśli uznasz, że ocieplenie domku całorocznego nie jest Ci potrzebne, nie mów „nie” ogólnej izolacji domu z drewna. Prawda jest taka, że jeśli zdecydujesz się na izolację drewnianego domu, to jej pozytywne skutki są gwarantowane, więc masz z głowy o jeden kłopot mniej. W przypadku nieocieplonego domku całorocznego, należy zwrócić szczególną uwagę na ogólną izolację budynku, ponieważ to od niej zależy jak długo ciepło będzie utrzymane w pomieszczeniach.
Odpowiednia izolacja domu z drewna jest ważna, ze względu na niebezpieczeństwo związane z wilgocią. Niezwykle istotne jest, aby pamiętać, że po wybudowaniu domu, drewniana konstrukcja będzie się poruszać przez co najmniej kilka lat. Dlatego, jeśli proces izolacji nie jest odpowiednio obliczony, materiały użyte do ocieplenia budynku mogą ulec uszkodzeniu, a cała praca może wymagać ponownego wykonania.
Myśląc o właściwej izolacji domku całorocznego, to ocieplenie podłogi jest chyba jednym z głównych problemów w domach z drewna, którego nie można rozwiązać poprzez położenie dywanu. Z tego powodu, nawet, jeśli nie zdecydujesz się na izolację ścian, to warto jest skusić się na izolację podłogi. Warto, ponieważ chroni dom przed wystąpieniem „mostków termicznych”, które są odpowiedzialne za ogólną temperaturę w pomieszczeniach. Należy również wspomnieć, że poliuretan jest odpowiednim materiałem izolacyjnym, zapewniającym wysoki poziom izolacji podłogi. Ten produkt jest homogeniczny i nie wymaga dodatkowego uszczelniania. Poliuretan dobrze przylega do warstwy izolacyjnej, dzięki czemu w dużej mierze pozwala uzyskać znacznie lepszą izolacyjność termiczną niż inne materiały.
Ponadto, należy również pamiętać, że oceniając całkowita izolację domku całorocznego, okna i drzwi są odpowiedzialne aż za 25%, a czasem nawet 30%, utraty ciepła. Dlatego, jeśli uważasz, że ocieplenie domu nie jest dla Ciebie, warto jest zwrócić szczególną uwagę na jakości i izolację okien i drzwi. Chyba najpopularniejszą opcją gwarantującą wysoką termoizolację są plastikowe okna i uszczelnione drzwi. Jednak istnieją również inne sposoby na wzmocnienie termoizolacji, dzięki którym możliwe będzie zachowanie autentyczności i stylu domku drewnianego. W takim przypadku, można rozważyć wymianę szyby na grubszą. Ponadto, okiennice są często stosowane w domkach całorocznych o słabszej izolacji.
Kolejną możliwą metodą na zapewnienie najwyższego poziomu izolacji drzwi i okien jest zastosowanie specjalnego uszczelniacza w miejscu mocowania szyby do ramy okna, a w razie potrzeby można również wymienić listwę obramowania szyby. Tak długo, jak temperatura na zewnątrz nie sięga zera (lub poniżej zera), można przykleić specjalistyczną taśmę izolacyjną na całym obwodzie ramy okna. Natomiast, widoczne gołym okiem pęknięcia w ramie okna można uzupełnić za pomocą waty, skrawków gąbki lub innego materiału izolacyjnego. Szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na wszelkie drzwi prowadzące na zewnątrz, ale również na te, które prowadzą do zimnych pomieszczeń i korytarza. W tym przypadku, główną metodą izolacji może być wypełnienie szczelin między drzwiami a podłogą.
Szczelne sufity to kolejny czynnik, który może dłużej utrzymywać ciepło nawet w nieizolowanych drewnianych domkach całorocznych. Kiedy ciepłe powietrze unosi się do góry, szczególnie ważne jest, aby sufity były szczelne i nie miały nawet najmniejszych pęknięć, przez które ciepło mogłoby przedostać się na zewnątrz.
-
Systematyczna konserwacja
Nie od dziś wiadomo, że niezależnie od tego czy zdecydowałeś się na izolację domku letniskowego czy też nie, regularna konserwacja drewnianej elewacji jest nieunikniona w celu zachowania doskonałej kondycji budynku przez wiele lat. Warto również podkreślić, że nieocieplone domki całoroczne wymagają znacznie wzmożonej pielęgnacji w okresie zimowym niż domki ocieplone.
Według opinii specjalistów z dommistrza.pl, izolowane ściany domu nabierają szczególnego znaczenia pod względem stanu rur podczas okresu zimowego. W praktyce, można zaobserwować przypadki, kiedy silne mrozy zimą mają niekorzystny wpływ nie tylko na zewnętrzną część budynku, ale również na rury znajdujące się w ścianach, które mogą w końcu eksplodować, jeśli nie wytrzymają zbyt niskich temperatur. Mimo, że odpowiednia izolacja domu niekoniecznie gwarantuje całkowite bezpieczeństwo przed pojawieniem się problemu z uszkodzonymi rurami, to jednak staje się pierwszym z podstawowych kroków, które chronią przed wystąpieniem takich problemów. W przypadku, gdy drewniany domek całoroczny nie posiada żadnej warstwy zabezpieczającej, dobrym rozwiązaniem mogą być specjalne kable w samych rurociągach do ich regularnego ogrzewania.
Częste wizyty w Twoim domku wakacyjnym mogą okazać się konieczne, gdy w okresie zimowym wewnątrz budynku zacznie gromadzić się wilgoć – niezwykle ważne jest, aby to kontrolować. Dlaczego? Ponieważ zbyt duża wilgoć jest świetną pożywką dla rozwoju zarówno pleśni, jaki i bakterii, które z czasem powodują różne schorzenia dróg oddechowych. Dlatego, tak ważne jest, aby regularnie (i częściej niż dom, który jest ocieplony) odwiedzać drewniany domek i ogrzewać pomieszczenia przy użyciu kominka lub grzejnika.
-
System ogrzewania
Niezależnie od tego, czy dom jest ocieplony, czy też nie, system ogrzewania w domu, to podstawowe i nieuniknione rozwiązanie. Nawet, jeśli spędzasz niewielką ilość czasu w drewnianym domku w okresie zimowym, konieczne jest regularne jego ogrzewanie. Tylko w ten sposób, unikniesz problemów z zamarzniętymi rurami, ścianami, oraz gromadzeniem się wilgoci, które w dłużej perspektywie mogłyby spowodować poważne problemy, uszkadzając strukturę domku całorocznego.
Zgodnie z praktyką, standardowe ogrzewanie drewnianego domu jest zwykle instalowane bez wahania i rozmyślania, jeśli dom jest używany dość często w porze letniej. Jednak zdaniem ekspertów, w drewnianych domkach, które zimą odwiedza się bardzo rzadko, najczęściej wybierana jest opcja grzejnika elektrycznego lub kominka. Warto w tym miejscu podkreślić, że takie miejscowe ogrzewanie budynku jest tymczasowe. Przy pomocy takiego ogrzewania znacznie dłużej potrwa ogrzanie pomieszczeń, a nieocieplony domek letniskowy znacznie szybciej utraci ciepło niż dom ocieplony. Oznacza to, że ogrzewanie budynku będzie nie tylko dłuższym procesem, ale również będzie znacznie więcej kosztować.